Minimalistická fotografie – outdoor workshop

Oto Sládek – Olomouc 13:00 – 18:00

Maximální kapacita: 8

Oto Sládek, poloprofesionální fotograf, kybernetik, básník, cestovatel. Stylově se zaměřuje na minimalismus a „contemplative photography“ s občasnými přesahy do dalších směrů např. výrazně graficky a barevně pojímaná street fotografie. Díky své profesi jednak hodně cestuje zejména po severní polokouli, a také se dostává na nezvyklá místa, od pouští po tundru, od industriálních objektů až po galerie, kde hledá motivy pro svoji tvorbu. Vizuální přístup vždy kombinuje s krátkou textovou poetickou formou, která dotváří individuální zápisky místa, dojmů z atmosféry. Tato tvorba „náznaků“ se s fotograficky minimalistickou formou dobře doplňuje. Inspirací je mu „toulání“, tak trochu ukradené chvilky, kdy může „přepnout“ na téměř podprahové vnímání světa a struktur okolo nás. Typickou součástí jeho fotografií je pak určitá „hra“ se saturací. Posledních 11 let fotografuje výhradně na techniku Fujifilm. Vystavuje u nás i v zahraničí.

 

*Po zakoupení vstupenky vás budeme včas dopředu informovat, zda máte dorazit do Kavárny co hledá jméno, nebo přímo na workshop do jiných prostor.

Anotace workshopu

Minimalistická fotografie čerpá inspiraci z konceptu minimalismu v umění, který se rozvíjel od začátku 20. století. Minimalismus je odvozen od vysoké jednoduchosti a zahrnuje použití pouze “nezbytného” množství složek kompozice, jako je tvar, barva a linie.  Cílem je pak zprostředkovat koncept – vyvolat emoční reakci a dodat divákovi vizuální zážitek. Množství kompozičních prvků musí být udržovány na  minimu, a ty, které zůstanou, by měly být zásadní pro vyjádření vlastního obsahu.

Minimalismus nás nutí dívat se na svět jinak a přivádí nás za zjevné skryté fotografické příležitosti k těm méně zjevným, ale o to víc obohacujícím. Kontemplativní fotografie na minimalismus navazuje objevováním a nahlížením skrytých krás. Místo zdůraznění předmětu nebo detailů fotografie vás kontemplativní přístup naučí, abyste jasně viděli a vytvářeli snímky založené na vnímání grafického celku.

Co se naučíte a dozvíte?

Účastníci se dozví základy minimalistické a kontemplativní fotografie, jak redukovat obsah a formy. Nejprave formou přednášky a následně prakticky v terénu. Součástí bude krátká prezentace, čím a proč fotím a jaká technika Fujifilm je vhodná pro tento typ práce. Následovat bude fotografování v terénu pod mým vedením v několika zvolených a blízkých lokalitách. Součástí je také závěrečná diskuse o vzniklých fotografiích a jejich vyhodnocení. A to není všechno, účastníci jsou se mnou v kontaktu dlouhodobě a rád jim jsem kdykoliv k dispozici.

Co budete potřebovat mít s sebou?

Vlastní fotoaparát, popř. bude možné zapůjčit Fujifilm přístroje.